Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Böbrek Taşları

Böbrek taşları nedir?

Böbrekler kandan atıkları süzüp idrar oluştururlar. Bazen idrardaki tuzlar ve diğer mineraller birbirine yapışarak küçük böbrek taşlarını oluşturur. Bu taşların boyutları şeker kristalinden pinpon topuna kadar değişebilir, ancak tıkanmaya yol açmadıkları sürece nadiren fark edilir. Eğer bunlar idrar yoluna, mesaneye öncülük eden dar kanala  kaçtıysa ya da itildiyse şiddetli ağrıya neden olabilir.

 

Böbrek taşı belirtileri

Böbrek taşları idrar yolu boyunca hareket ettikçe,

  •          Sırt, mide ya da kasıkta şiddetli ağrı
  •          Sık veya ağrılı idrara çıkma
  •          İdrarda kan
  •          Mide bulantısı ve kusma

gibi durumlara neden olabilir. Küçük taşlar bu belirtilere yol açmadan ilerler.

 

Böbrek taşı ya da başka bir şey?

Eğer sırt veya midenizde ani, şiddetli ağrınız varsa, en iyisi hemen bir doktora başvurmaktır. Karın ağrısı apandisit ve dış gebelik gibi acil durumlar da dahil olmak üzere pek çok diğer koşullarla ilişkili olabilir.

Ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonunun veya cinsel yolla bulaşan bir hastalığın yaygın bir belirtisidir.

 

Böbrek taşının teşhis edilmesi

Böbrek taşları ağrıya yol açmadan önce nadiren teşhis edilirler. Bu acı hastaları acil servise göndermeye yetecek kadar şiddetlidir. Hekimler böbrek taşlarını teşhis için çeşitli tesler yaparlar, bu testler bir tomogrofi, röntgen, ultrason ve idrar tahlilini içerebilir. Kan testleri böbrek taşı oluşumuna katılabilecek minerallerin yüksek düzeyde olup olmadığına bakmaya yardımcı olabilir.

 Tomogrofide  idrar yolunu, mesanenin içine dökülen boru, tıkayan böbrek taşı gösterilmiştir.

 

Böbrek taşını düşürmek

Böbrek taşınız küçük görünüyorsa, doktorunuz ağrı kesici önerebilir ve taşın vücudunuzdan kendi kendine atılması için beklemenizi tavsiye edebilir. Bu süre zarfında, doktorunuz size idrarınızı açık tutmak  için yeterli su ve sıvı tüketmenizi  önerebilir – günde yaklaşık sekiz ila on bardak arası-

 

Ne kadar küçük yeterince küçüktür ?

Böbrek taşınız ne kadar küçükse, kendi kendine geçme ihtimali o kadar muhtemeldir. Eğer  5 mm'den küçük ise, % 90 ihtimalle daha fazla müdahaleye gerek kalmadan geçecektir. Taş 5 ile 10 mm arasında ise oran % 50 dir. Bir taş kendi kendine geçemeyecek kadar büyük olursa, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

 

Tedavi: İlaç

Vücudunuzun böbrek taşını geçirmesine yardımcı olabilecek reçeteli ilaçlar mevcuttur. Alfa-bloker olarak bilinen ilaçlar idrar yolu duvarlarını rahatlatır. Bu ilaçlar taşın daha kolay geçebilmesi için geçişleri genişletir. Yan etkileri genellikle hafiftir, baş ağrısı veya baş dönmesine neden olabilir. İlaçların diğer türleri yeni taşların birleşerek oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz ve Eczacınıza danışmadan kesnlikle ilaç kullanmayın!

 

Tedavi: Şok dalga tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde en sık tıbbi prosedür ekstrakorporel şok dalga litotripsi (ESWL)  taş kırma olarak bilinir. Bu terapi, böbrek taşını küçük parçalar haline getirmek için yüksek enerjili şok dalgalarını kullanır. Küçük parçalar daha sonra kolayca idrar yolu boyunca hareket edebilir. Yan etkileri işlem sonrası kanama, morarma veya ağrıların görülmesidir.

Tedavi: Üreteroskopi

Taş böbreğin dışında kendi yolunu yaptığı ve mesaneye yakın olduğu zamanlarda, en yaygın prosedür üreteroskopidir. Bir ince boru idrar yolundan geçirilerek taşın konumuna getirilir. Bir cerrah taşı kırar ve kalan parçaları tüp aracılığıyla temizler. Vücutta insizyon yapılmaz. Çok büyük taşlar için, cerrahi işlemler gerekebilir.

 

Böbrek taşı analizi

Böbrek taşı geçtikten ya da temizlendikten sonra, doktorunuz taşın neyden yapılmış olduğunu bilmek isteyebilir. Böbrek taşlarının yaklaşık% 80'i kalsiyum bazlıdır. Geri kalanlar birincil olarak bunu bir kez bildiğinizde, gelecekte yenilerinin oluşmasını önlemek için adımlar atabilirsiniz.

 

Neler böbrek taşına neden olur?

İdrarda bulunan su, tuz ve minerallerin normal dengesinde bir değişiklik olduğunda böbrek taşları oluşabilir. Farklı değişiklikler farklı çeşitlerde böbrek taşına neden olur. Kronik sağlık sorunlarından ne yiyip içtiğinize kadar, idrardaki değişiklikleri tetikleyebilecek birçok faktör vardır. 

 

Kontrol edebileceğiniz risk faktörleri

Çok az su içmek, böbrek taşlarının en yaygın nedenidir. Beslenme düzeni de önemli bir rol oynamaktadır. Çikolata, fındık, ravent gibi protein, tuz, şeker ve yüksek oksalat içeren gıdalardan çok fazla tüketmek, bazı kişilerde böbrek taşı riskini arttırır. Diğer kontrol edilebilir risk faktörleri kilo alma ve bazı belirli ilaçları kullanmaktır.

 

Kontrol edemeyeceğiniz risk faktörleri

Beyaz insanların siyahi insanlara göre böbrek taşı riski diğer gruplara göre daha yüksektir, 40'lı yaşlarda görülmeye başlanır. Kadınlarda 50'li yaşlarda risk artışı görülür. Eğer ailenizde daha önce böbrek taşı sorunu görüldüyse bu oran daha da yukarı çıkar.  Böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, gut hastalığı, hiperparatiroidizm gibi bazı sağlık durumları da riski artırabilir ancak tedavi etmek ve kontrol altına almak genellikle taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

 

Risk altındaki askerler

Böbrek taşları, çöl  ve kurak ortamlarında mevzilenen askerler için bir sorun haline gelmiştir. Doktorlar suçlunun susuz kalmak olduğunu söylüyorlar. Sıcak bir iklimde, koruyucu giysiler giyinen askerler çok az su içe eğilimi gösterirler, askerler susuzluğa yatkındır. Bu da idrarda mineral seviyesinin çok yüksek olmasına ve bunların bir araya gelerek taş oluşmasıyla sonuçlanabilir. 

 

Oluşabilecek böbrek taşını önlemek

Bir kalsiyum taşınız olsaydı, doktorunuz idrar içine daha fazla kalsiyum dağıtabilecek tuz ve sodyumu kesmenizi önerebilir. Ayrıca çikolata, hazır kahve, çay ve fındık da dahil, yüksek oksalatlı gıdaların tüketimini ve yenilen et ve hayvansal protein miktarınız azaltmanızı da tavsiye edebilir. Yeni böbrek taşlarını önleyecek en iyi yol idrarınızı açık tutmak için yeterince su içmektir.

 

Kalsiyum tartışması

Çoğu böbrek taşları kalsiyum içeriyor olduğu halde kalsiyum yönünden zengin besinlerden kaçınmaya gerek olmayabilir. Aslında, hafif miktarlarda süt ürünleri ve diğer kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmek yeni taşların oluşma riskini düşürebilir bile. Bu, bazı kişilerde böbrek taşı ile alakalı olan kalsiyum takviyeleri için geçerli değildir. Kalsiyumun beslenme düzeninizde hangi rolü oynaması gerektiğini doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

 

 

Sağlıklı Günler Dileriz

Yorum Bırak