Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Multivitamin nedir? Multivitaminler Hakkındaki Gerçekler..

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Multivitaminler

Dünyadaki milyonlarca insan, sağlıklarını desteklemek, hastalıkları önlemek ya da yaşlanmaya karşı koymak amacıyla multivitaminkullanıyorlar, ama multivitaminler gerçekten herhangi bir yarar sağlıyor mu? Vücudumuzun uygun şekilde çalışması için vitaminler vemineraller gereklidir. Gerçek şu ki bunları çeşitli ve dengeli beslenme ile almak, ilaç formunda almaktan daha etkilidir. Multivitamin kullanmanın faydalarını ve sakıncalarını öğrenmek için okumaya devam ediniz. 

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

A dan Z ye vitaminler

Sağlıklı kalabilmek için vücudumuz 13 vitamine ihtiyaç duyar. Bu vitaminler A,C,D,E,K ve 8 adet B vitaminidir.

Bunların hepsinin özel fonksiyonları vardır; örneğin A vitamini cilt ve görme duyusunu korumaya, C vitamini hücreleri sağlıklı tutmaya, D vitamini kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalmasına; E vitamini ise vücut hücrelerinin yapısını korumaya yardım eder.

 

 

A dan Z ye vitaminler  Sağlıklı kalabilmek için vücudumuz 13 vitamine ihtiyaç duyar. Bu vitaminler A,C,D,E,K ve 8 adet B vitaminidir. Bunların hepsinin özel fonksiyonları vardır; örneğin A vitamini cilt ve görme duyusunu korumaya, C vitamini hücreleri sağlıklı tutmaya, D vitamini kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalmasına; E vitamini ise vücut hücrelerinin yapısını korumaya yardım eder.

Sağlıklı Beslenme

Vitamin zenginliğini sağlamak ve sağlıklı beslenmek için, uzmanlar gün boyunca bilinçli bir şekilde yemek yememizi öneriyor. Günlük besininizi 5 kısma ayırırsak, bunlar

-meyve ve sebze; 

-yumurta, balık, et, fasulye ve bakliyat gibi protein zengini besinler; 

-patates, kepekli ekmek, pirinç ve makarna gibi nişastalı besinler;

-bazı süt ve süt ürünleri ve

-sınırlı miktarda yağ – şeker - tuz tüketimlerini kapsar.

Bu örnek tüm vitamin ve mineral ihtiyacınızı doğal olarak karşılar.  Dahası haplarda bulunmayan yararlı besinsel maddeleri de içerir.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Beslenme Yetersizliği

İdeal dünyada, tüm vitaminleri besinlerden alırız. Ancak yoğun yaşam tarzından dolayı işlenmiş ve sağlıksız fastfood ürünlerine duyulan aşırı güven, öğünleri geçiştirmek, sigara içmek ve kronik stres gibidurumların hepsi yeme alışkanlıklarımıza etki edebilir. Latteyi ve bir parça meyveyi, gazlı içecek ve tatlı ile değiştirirken besinsel vitamin alımımız da azalabilir.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Güneş Işığı Vitamini

D vitamini eksikliği -güneş ışığı vitamini- Türkiye'de yaygındır. Türkiye popülasyonunun %50 sinden fazlasında D vitamini eksikliği olabilir ve uzmanlara göre bu durum raşitizm vakalarında artışa yol açmıştır. Kapalı mekan yaşam tarzı, iş yemekleri, dışarıdayken üzerini kapamak gibi durumların hepsi düşük güneş ışığına maruz kalma da ve düşük D vitamini üzerinde etkilidir.

D vitamini kemik sağlığı, bağışıklık sistemi, olası kalp hastalıkları ve kanserin engellenmesi için önemlidir. Yağlı balık, yumurta ve margarinler de D vitaminin bir kısmını karşılar ama ihtiyacımız için yeterli değildir. 6 aylıktan 5 yaşına kadar tüm çocuklar her gün ek D vitamini almalıdır.

Tüm hamile ve emziren kadınlarda ek D vitamini almalıdır. 65 yaş üstü yaşlılar ve güneşten yararlanamayalar da D vitamini desteği almalıdır. Yine de Türkiye'de yaz aylarında cildimizde bol miktarda D vitamini biriktirebiliriz.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Multivitamin alırken dikkatli olunuz

Eğer D vitamini desteği için multivitamin kullanmayı düşünüyorsanız, etiketi ve dozaj talimatlarını kontrol ediniz. Doz başına 10 mikrogram sağlayan takviyeler temel besin öğelerine uygun düzeydedir. D vitaminin emilimini desteklemek için vitamini yağ içerikli öğünlerinizde kullanın. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz var ise ya da ilaç kullanıyorsanız önce doktorunuza danışın.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

A Vitamini

A vitamini cilt sağlığı, bağışıklık sistemi ve görme duyusu için önemlidir. Retinol, A vitamininin hayvansal şekli, beta karoten ise bitkisel şeklidir. Avrupa Birliği, yetişkinler için günde 800 mikrogram A vitamini tavsiye ediyor.

Çok fazla retinol alımı (uzun yıllar boyunca ve günde 1500 mikrogram üzerinde kullanımı) kemik hasarlarına neden olabilir. Yüksek miktarda retinol takviyesi erken gebelikte bebeğe zarar verebilir, bu yüzden sadece hamilelikte kullanılması önerilen takviyeleri kullanınız. Takviyeler hakkında tavsiye için eczacınıza danışınız.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

B12 Vitamini

B12 Vitamini; sağlıklı bir sinir sistemi ve kansızlığa karşı korunmak için yapı maddesidir. B12 vitaminin emilimi için midemiz tarafından üretilen intrinsik faktöre ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, yaşlılar ve daha önce mide ameliyatı geçirenler eğer takviyeler kan seviyesini yükseltmiyorsa, B12 vitamini enjeksiyonuna ihtiyaç duyabilirler.

B12 Vitamini sadece hayvansal besin kaynaklarında bulunduğu için eşsiz bir vitamindir. Sıkı veganlar, bu temel besin öğesi eksiğini karşılayabilmek için zenginleştirilmiş gıdaları, maya özütlerini, ya da takviye kullanmayı hesaba katmaları gerekebilir. 

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Demir Eksikliği

Ülkemizde demir eksikliği kadınlar ve genç kızlar arasında özel bir endişedir. Türkiye istatisliklerine göre, 19-64 yaş arasındaki tüm kadınların 4 de 1’i yeterince demir almıyorlar. Bu durum kişilerde kansızlık, demir eksikliği, yorgunluk ve hafıza kaybı riski oluşturur.

Çoğu yetişkinin günde 8.7mg demire ihtiyacı vardır. Ancak ergenlikten sonraki dönemden menopoza kadar olan süreçte kadınlar aylık dönemlerindeki kayıpları da düşünerek günlük 14.8mg hedeflemeleri tavsiye edilir.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Diğer vitamin eksiklikleri

Çok sayıda resmi anket, sayılı minerallerde eksiklikler olduğunu ortaya çıkarttı. Çoğu yetişkinde selenyum alımı; bazı insanlarda da magnezyum, iyot ve çinko alımının olması gerekenden daha az olduğu görülmüştür.

Günde bir tane multivitamin ve mineral takviyesi almak küçük çaplı eksiklikleri dengeleyebilir.  Ancak eğer ekstra kalsiyuma ihtiyacınız varsa, günlük hedef 800mg’a ulaşmak için ek takviyeye gerek duyulabilir.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Kimlerin gerçekten takviyeye ihtiyaçları var?

Uzmanlar, multivitamin ve takviyelerin vitamin eksikliğine karşı daha savunmasız olan belli gruplar için yararları olabileceğine dair kanıtlar olduğunda hemfikirler.  Bu belli gruplar; yaşlılar, hamileler ve emziren kadınlar ile 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan çocuklardır. Bu insanlar genelde hamilelik sağlığı, kemik sağlığı, büyüme veya gelişim gibi belirli ihtiyaçlarından dolayı takviye alırlar.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Çocuklar için vitaminler

Sağlık Bakanlığı, 6 aylıktan 4 yaşına kadar olan tüm çocukların; sağlıklı büyüme ve gelişimleri için A ve C vitamini almalarını, 5 yaşına kadar da D vitamini almalarını öneriyor. Bu yaştakiler vitamini damla şeklinde alabilirler. Vitamin takviyesi hakkında daha fazla bilgi için aile hekiminize danışabilirsiniz. Etiketi okumayı ve tavsiye edilen dozajdan fazla vitaminin çocuklar için zararlı olduğunu da unutmayın.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Hamilelikte kullanılan vitaminler

Eğer hamileyseniz, retinol şeklinde A vitamini içeren multivitaminlerden (ya da herhangi bir takviyeden) uzak durmak çok önemlidir. Çünkü fazla retinol bebeğin gelişimine zararlı olabilir. Bu nedenle hamileler için hazırlanan takviyeleri seçtiğinize emin olunuz. Kadınlar günlük 10 mikrogram D vitamini almalıdır.

Folik asit ise fetüsü, açık omurga gibi sinir yolu kusurlarına karşı korumak için olmazsa olmazlardandır. Hamileliğin ilk 12 haftasında bebek için günlük 400 mikrogram folik asit takviyesi alınız. Hamile kalmaya ya da bebek sahibi olmaya çalışan bazı kadınların 5 mg folik aside ihtiyacı olabilir, eğer böyle bir durum varsa bunun sizin içinde geçerli olup olmadığını doktorunuza sorunuz.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

İleri yaşlarda kullanılabilecek vitaminler

Devlet 65 yaşının üstündeki herkese günlük 10 mikrogram D vitamini takviyesi almalarını önerir. Günlük 25 mikrogramdan daha fazla almayınız. En uygun şekilde emilimi için ana öğünlerle birlikte alınız. Kandaki yüksek miktarda D vitamini seviyesinin, solunum yolu enfeksiyonu ile düşmekten kaynaklanan sakatlık riskini azalttığı görünüyor.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Multivitamin riskleri

Bazen iyi olan şeyden çok fazla kullanmak mümkündür. Vitaminler ve mineraller beslenmemiz için önemli ve gerekli olsa bile, bir ya da daha fazla takviye almak beslenmemizin ötesinde alınımı arttırabilir. Örneğin aşırı dozda C vitamini ishale, çok fazla B6 vitamini kol ve bacaklarda hissizleşmeye, aşırı niasin (B3 vitamini) deri kızarıklarının tetiklenmesine sebep olabilir. Vitaminler vücudumuzun olmazsa olmazlarındandır fakat günlük tavsiye edilen dozu aşmamalıyız, ürün üzrinde yazan kullanım şekline uymalıyız.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Yağda çözünen vitaminler

Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri vücut yağında ve karaciğerde depolanır. Bu demektir ki aşırısı vücut dokularında birikmeye ve hastalıkları önlemek yerine hastalığa sebep olabilir. Aşırı A vitamini, midede ağrıya, bulanık görmeye, kusmaya, kilo kaybına ve karaciğer hasarlına neden olabilir. K vitamini kan pıhtılaşmasına da yardım eder, bu yüzden varfarin gibi kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla kullanılmamalıdır. Eğer bu konuda endişeniz varsa aile hekiminizle ya da eczacınızla konuşunuz.

Vitaminler vücudumuzun olmazsa olmazlarındandır fakat günlük tavsiye edilen dozu aşmamalıyız, ürün üzrinde yazan kullanım şekline uymalıyız.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Suda çözünen vitaminler

C vitamini gibi suda çözünen vitaminler ve 8 adet B vitamini vücutta depolanmaz ve aşırısı hızla vücuttan atılır. Yani kabaca vücuttan temizlendiklerinden dolayı bu vitaminlerin aşırı dozda alınması belki paranızın ziyan olması demek olabilir. Ayrıca yüksek dozda C vitamini oksalat böbrek taşı riskini arttırabilir. Aşırı folik asit takviyesi ise B12 eksikliğini gizleyebilir. Aşırı dozda takviye alımından kaynaklanan risklerden sakınmak için eczacınızdan ya da aile hekiminizden tavsiye alınız.

Vitaminler vücudumuzun olmazsa olmazlarındandır fakat günlük tavsiye edilen dozu aşmamalıyız, ürün üzrinde yazan kullanım şekline uymalıyız.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Kimler multivitamin kullanımından kaçınmalıdır?

Multivitamin ve mineral takviyeleri özellikle gebelik sürecindeki ve belirli tıbbı tedavi süreçlerindeki bazı kişiler ile belirli ilaçların kullanan bazı kişiler için önerilmeyebilir. Herhangi bir takviye almadan önce aile doktorunuzla ya da eczacınızla konuşunuz.

 

 

Multivitamin nedir Multivitamin kullanımı ve Multivitamin yararları

Vücudunuzun Kaskosu

Multivitaminler herkes için değil ama bazı insanlar için sağlık sigortası’nın tamamlayıcısı olarak görülür. Temeldeki amaç beslenmedeki boşlukları doldurmak ve mümkünse hastalıkları uzaklaştırmaktır. Multivitaminler sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçmemelidir. Multivitaminler genel sağlık halini devamı için alınmalı. Vitamin veya mineral eksikliğinin yol açtığı bir rahatsızlığınız yoksa multivitaminler tedavi edici ilaç olarak görülmemelidir. Eğer onları kullanıyorsanız, etiketini kontrol ettiğinize ve tavsiye edilen günlük miktarda aldığınıza emin olunuz.Diğer ilaçlarla etkileşime girmediğine ve içinde bulunduğunuz duruma uygun olup olmadığını garantiye almak için her zamanaile doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

 

 

Multivitamin reyonumuz için TIKLAYIN

Vitamin ve Mineral reyonumuz için TIKLAYIN

 

 

Sağlıklı Günler Dileriz..

 

sağlık reyonu

Yorum Bırak