Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Doğal Çözümler

 Soğuk Algınlığı ve Gribin Çareleri

Neden ‘soğuk algınlığı ve gribin doğal çareleri’ her sene popülerliğini sürdürüyor? Bunun sebebi ev yapımı ilaçlarla gerçekten rahatlamış olmamız mı yoksa modern tıbbın tipik soğuk algınlığına henüz kesin, net bir tedavi getirememiş olması mı?

Bazı virüs önleyici ilaçların gribi engellemesi ve  hastalık süresini kısaltmasına rağmen, bir çok ilaç sadece gribin semptomlarına karşı geçici rahatlama sağlar.

Bu yazımızda en çok işe yarayan doğal yöntemleri göreceksiniz.

 

Ekinezya

Ekinezya , bağışıklık sistemine yardım edebilecek olan bir bitkisel içerikli bir destektir.

ABD ve İngiltere dahil birçok ülkede, grip ve soğuk algınlığı semptomlarını rahatlatan geleneksel ürün olarak kayıtlı bir şekilde satışa sunuldu. Fakat gribe mi soğuk algınlığına mı iyi geldiği belirsizdir.

Tıp ve Sağlık Hizmeti Ürünleri Fiyat Düzenleme Kurulu (MHRA), ekinezya ürünlerinin sebep olabileceği alerjik reaksiyon riskinin, diğer olası yararlarına ağır basması ihtimaline karşı 12 yaşından küçük çocuklar için kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Herhangi bir bitkisel ilaç takviyesialmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

 

Çinko

Bazı çalışmalar çinkonun; virüs önleyici özellikleri olabileceğini ve soğuk algınlığı virüsünün kendilerini yeniden üretmek için kullandıkları belli proteinlerin oluşumunu engelleyebileceği fikrini ortaya attı. Dünya Sağlık Örgütü çinko şurubu, çinko tableti ya da pastilleri kullanmanın tipik soğuk algınlığı için etkili bir tedavi olabileceğini söyledi.

Henüz 2011’de yapılan araştırmalara göre, belirtilerin başladığı gün içerisinde çinko desteği almanın hastalıktan kurtulmayı hızlandırıp, semptomların daha az ağrılı olmasını sağlayacağını belirtmiştir.

 

C Vitamini

C vitamininin tipik soğuk algınlığı üzerindeki etkisi vardır fakat bu etkinin nasıl olduğu belirsizdir. 2007’deki  başlıca incelemelerde,  çoğu insan için yüksek dozda C vitamini takviyesi almasının, tedaviyi destekleyecek hiçbir kanıtı bulunamadı.

Günlük 2000 miligramdan fazla C vitamini almak böbrek taşı ve ishale sebep olabilir. C vitamini almandan önce her zaman ürün bilgilerini okuyunuz.

 

Tavuk Çorbası

Büyükannelerimiz baştan beri haklı olabilir. Tavuk çorbası soğuk algınlığı semptomlarına yardımcı olabilir. Buhar solunması burun tıkanıklığını rahatlatabilir ve kaşık dolusu sıvı yudumlamak sıvı kaybını engelleyebilir.

Laboratuar araştırmaları tavuk çorbasının bazı anti-enflamatuar (iltihaplanmayı engelleyici ) özellikleri olduğunu bulmasına rağmen bu etkinin gerçek dünyadaki soğuk algınlığında etkili olup olamayacağı belirsizdir.

 

Sıcak Çay

Sıcak çay soğuk algınlığı yaşarken bazı yararlar sunabilir. Buhar solunması tıkanıklığa yardım edebilir, sıvıyı yutarken boğazınızı yatıştırabilir ve sıvı kaybınızı telafi etmeye yardımcı olabilir. Çay çeşitli antioksidanlar da içerir.

 

İngiliz Tarzı Kış Çayı

İngiliz tarzı kış çayısoğuk algınlığının geleneksel gece tedavisidir. Bir bardak bitkisel çay yapın, bir çay kaşığı bal, az miktarda viski ekleyip limon sıkın. Bu karışım tıkanıklıkları rahatlatacak , boğazınızı yatıştıracak ve uyumanıza yardım edecektir. Kendinizi bir kış çayı ile sınırlayın,fazla alkol bağışıklık sisteminizi etkileyebilir.

 

Sarımsak

Sarımsak uzun zamandır efsanevi mikrop mücadele yetenekleri ve antibakteriyel özellikleriyle öne çıkmıştır. Soğuk algınlığı tedavisi için yeterince araştırma yapılmamıştır ama ama sarımsak çok besleyici bir gıdadır. Ayrıca tıkalı burnunuz her şeyin tadını yavan hale getirdiğinde sarımsak öğünlerinizi tatlandırmaya yardımcı olur.

 

Buhar/Nemlendirici

Buhar solumak geniz yollarındaki tıkanıklı açmanıza yardımcı olur, tıkalı ve akan burnunuzu nemlendirip rahatlatır.

 

Tuzlu Su / Serum Fizyolojik

Burnun içine tuzlu su damlatma virüs ve bakteri parçacıklarını temizleyebilir ve tıkanıklığı azaltabilir.

Tuzlu damlaları reçetesiz satın alınabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. 225 mililitre ılık su ile çeyrek çay kaşığı kadar tuzu ve çeyrek çay kaşığı kadar kabartma tozunun karıştırın. Bir burun deliğinizi kapalı tutarken diğer burun deliğinize de karışımı ampul şırınga yardımıyla fışkırtınız. Bunu 3 ya da 4 kez tekrar edin ve diğer taraf için de aynısını yapın.

 

Buğu Çanağı

Bu basit yöntem geniz yolunu temizlemek için kullanılır. Buhar solumak mukusu seyrekleştirir ve mukus daha kolay dışarı akar. Araştırmalar bunun sinüzit semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir.

Buğu çanağını kullanmadan doktor tavsiyesi alınız. Geniz yolunu aşırı sıcak buhar ile temizlemenin yanık oluşumuna sebep olacağını unutmayınız.

Enfeksiyon riskinden sakınmak için, talimatları takip ediniz ve daima saf su ya da soğutulmuş kaynar su kullanınız

 

Mentollü Merhemler

Soğuk algınlığı ya da grip sırasında günlerce burnunuzu temizlemek ve sümkürmek burun deliği çevresindeki deriyi kaldırıp tahriş edebilir.

Mentol içerikli merhemi burnunuza sürmek mentolün yumuşak uyuşturucu etmeni ile ağrınızı rahatlatabilir, ayrıca mentol aroması tıkalı yolları açmaya yardım edebilir. Bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka etiketi okuyunuz, bebekler ve çocuklar için kullanırken yaşlarına uygun olduğuna emin olunuz.

 

Tuzlu Su Gargarası

Birçok insan boğaz ağrıları için geleneksel tuzlu su gargarasını önerir. Bir çay kaşığı tuz ve ılık su ile günde 4 kez gargara yapmak kaşınan boğazınızı nemli tutmaya yardım edebilir.

 

Burun Şeritleri

Gece tıkanıklıklarını rahatlatmanın bir diğer yolu da burun şeritleridir. Bu bant şeritleri burun köprüsüne yerleştirilir ve burun yollarını açar. Reçetesiz satılırlar. Burun tıkanıklıklarını açamadıklarında bile, solunum için daha fazla boşluk yaratarak nefes almanızı büyük ölçüde rahatlatırlar.

 

Ateşinizin Çalışmasına izin verin.

Yüksek sıcaklıklar vücudunuzu mikroplar için yaşanması zor hale getirerek, soğuk algınlığı ve griple savaşmanızı kolaylaştırır. Daha hızlı iyileşmek için, eğer mümkünse ateşe birkaç gün ılımlı davranın.

Vücudunuzu susuz bırakmayın, günde en az 3 litre su için.

Eğer ateşiniz 40 derece (105 F) üzerine çıkarsa doktora başvurunuz. Eğer 3 aylık bebeğin ateşi  38 derece ve üzeri ise; ya da yaşı 3 - 6 ay arası olan  bebeklerin ateşi 39 derece üzerindeyse acil  olarak doktora başvurunuz.

 

Yatak İstirahatı

Birçoğumuz meşgul yaşamlarımızda bir ya da iki günü örtü altında geçirmeyi çok zor buluruz. Ama yeterince dinlenmek vücudumuza mikroplarla savaşması için gereken enerjiyi direkt olarak verir. Vücudunuzu susuz bırakmamak da çok önemlidir, bu yüzden yeterince sıvı alın ve bağışıklık hücrelerinize vücudunuzdaki mikroplara karşı savaşmaları için destek verin.

 

Sağlıklı günler dileriz..

Size ve yaşınıza uygun vitaminlerinizi, günlük kullanmayı ihmal etmeyin,

 

 

 

Yorum Bırak