Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Göz altı torbaları için 11 pratik çözüm

Tuzu azaltın

Tuzlu bir öğünden sonra gözaltı torbalarınızın daha sarkık hale geldiğini fark edebilirsiniz! Bu da tuzun vücudunuzdaki sıvıları göz çevreniz gibi çeşitli yerlerde birikmeye teşvik etmesinden kaynaklanır. Ülkemizde birçok insan 17 ila 20 gram arasında tuz tüketir, bu tuz miktarı günlük ihtiyaç duyduğumuzdan çok daha fazladı. Bu yüzden, tuzdan uzak durun ve düşük tuz içerikli beslenme düzeni oluşturmaya çalışın. Bu da 6 gramdan (ya da 1 tatlı kaşığından)  daha az sofra tuzu anlamına gelir. Ayrıca işlenmiş gıdalardaki gizli, yüksek tuz içeriğine dikkat edin.

 

Alerjinin üstesinden gelin

 Gözaltındaki koyu halkalar ve torbaları bahar nezlesi ve mevsimsel alerji nedeniyle sıvı birikmesinin bir sonucu olabilir. Soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonları da aynı etkiye sahip olabilir. İyi haber şu ki alerjinizi  doktor ve eczacınız yardımıyla tedavi etmek, burun akıntınızı ve gözlerinizdeki şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

 

Buğu çanağını deneyin

Buğu çanağı sulama kovası gibi görünen bir araçtır. Burnun steril şekilde tuzlu su ile durulanması için kullanılır. Bazı insanlar buğu çanağının yüzle alakalı kabartıya yol açabilen soğuk algınlığı, alerji ya da sinüs problemlerine yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir. Burnun temizlenmesi işlemi, mukusun inceltilmesi ve burun kanallarından dışarı atılması ile gerçekleşir. Araştırmalar bu yöntemin güvenli olduğunu desteklemiştir. Çok şiddetli sinüs semptomları olan insanlar, buğu çanağı ya da diğer burun nemlendirme sistemlerini her gün kullanarak rahatladıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü tuzlu su çözeltisi kullanarak burnunuzu yağlamanızı ve durulamanızı önerir.

 

Rahat uyuyun.

Karnınızın üzerine ya da yana dönük şekilde uyumak gözaltlarınızda sıvı toplanmasına neden olabilir. Uyku pozisyonunuzu değiştirerek yerçekimi etkilerini tersine çevirebilirsiniz. Sırt üstü ya da başınızı ilave bir yastık ile destekleyerek uyumaya çalışın.

 

Yatmadan önce makyajınızı temizleyin

Geceden makyaj bırakırsanız şişmiş gözlerle uyandığınızda şaşırmayın. Rimeliniz siz uyuduğunuzda gözlerinizin içine ince tabakalar halinde dökülebilir. Bu da gözlerinizde tahrişe ve sıvıların tek noktada birikmesine yol açabilir. Daha da kötüsü, kanlı gözlerle hatta enfeksiyon ile uyanabilirsiniz. Gözlerinize nazik davranın ve yumuşak sabun ve su kullanın ya da her gece makyaj temizleyici kullanın.

 

Alkole sınırlama getirin

Alkol;  dehidratasyonu (susuzluğu)  tetikleyebilir, göz çevresi derisini zayıflatabilir ve koyu halkalar ile çökük göz olabilitesini artırabilir. Bir kadeh şarap genellikle iyidir, ama bunu abartırsanız, yatmadan önce bol su içerek dehidratasyonun (vücudun susuz kalması) etkilerine karşı koyabilirsiniz. Gözaltlarını nemlendirici ile yumuşatmak da ek olarak cilt sıvı alımına yardımcı olabilir.

 

Güneş koruyucu kullanın

Güneşten gelen UV ışınları derinizin derinlerine nüfuz edebilir ve hücrelere zarar verebilir. Bu da erken kırışıklıklara ve göz çevresindeki deride sarkmaya yol açabilir. Hassas cildinizi ve gözlerinizi UV ışınlarından korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanın. Güneş gözlüğü satın alırken polarize camlı olmasına dikat edin.  Bu gözlüğün, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı güvenli bir düzeyde koruma sağladığını garanti eder.

 

 

Sigarayı bırakın

Sigara göz çevresinde ve yüzünüzün diğer bölümlerindeki kırışıklıkları çarpıcı biçimde hızlandırır. Sigara alışkanlığınızdan kurtulmak için bir başka neden daha! Uzmanlara göre gözün altındaki deri gevşemesi sigara içenlerde yaygındır, alışkanlık zamanla cildi kurutur ve cansızlaştırır. Göz çevresindeki deri de sarkmalar, tütün ürünlerinin vücudunuza verdiği zararın ilk işaretlerinden biridir.

 

Göz serinletme çözümleri

Soğuk suyla yıkamak ve kapatıcı sürmek, torba gibi gözler ve koyu halkalar için en iyi çözüm değildir. Soğuk kompres daha etkilidir. Bazı uzmanlar soğutulmuş, nemli yeşil çay poşetlerini de önerir, çok bilinen bir yöntem olan serin salatalık dilimleri de çok etkilidir. Ancak burada asıl anahtar nokta düşük sıcaklıktır, bu nedenle dondurulmuş bezelye poşeti koysanız bile çok etkili olur. Sadece bunları doğrudan uygulamadığınıza emin olun. Tahrişten kaçınmak için bir bez ile sarın ve kapalı gözlerinizde 10 ila 15 dakika bekletin.

 

Nemlendirin

Şişmiş gözleri ve kırışıklıkları azalttığını iddia eden ürünler vardır, ancak araştırmalar çoğu kırışıklık karşıtı krem kolajenlerinin gerçekte işe yaramadığını göstermiştir. Bilim adamları kolajendeki büyük moleküllerin cilt tarafından emilemediğini söylüyor, bu yüzden siz onu silene veya yıkana kadar sadece cilt yüzeyinde bekliyorlar. Cildi yumuşatan, cilt kurumasını ve kırışıklıkları engelleyen nemlendiriciler daha iyi bir seçimdir. Uzmanlar nemlendiricilerin, işlevi arttıran ve sağlıklı cildi destekleyen daha etkili bariyer oluşturduğunu söylüyorlar. Nem aynı zamanda cildin daha doğal göz alıcı görünümü için, ışığı yansıtmaya yardımcı olur.

 

Doğru kapatıcı kullanın

Kapatıcı altında yatan sorunu çözmese de bir dereceye kadar koyu halkaları gizleyebilir. Cilt tonunuza en uygun olan kapatıcıyı seçin ya da en iyi gizleme için gözaltınızı daha açık ton ile gölgelendirin. Cildinizi güneşin zararından da korumak için 15 güneş koruma faktörü içeren bir kapatıcı alın ve cildiniz yağlı ise, yağ içermeyen ürün tercih edin.

 

 

Sağlıklı Günler Dileriz

Yorum Bırak