Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Kepek nedir? Kepek nasıl tedavi edilir?

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Küçük beyaz pullar

Saçınızda ya da omuzlarınızda sarı veya beyaz pullar görürsünüz. Bunlar kepeği  yani ’seboreik dermatit’in hafif şekli’ni  belli eden işaretlerdir. Kepek pulları aslında kafa derinizden düşen ölü hücrelerdir. Kepeklendiğinizde kafa deriniz pul pul , kızarık olabilir ve kaşıntı ya da hassasiyet hissedebilirsiniz. Kafanızı kazıtmak ya da ovmak kepekleri uzaklaştırabilir ama koyu renkli kıyafetler giydiğinizde kepeği daha iyi fark edebilirsiniz.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Saç bakımınız mı hatalı?

Kepek saçınızın kirli olduğu anlamına gelmez. Fakat saçınıza davranış şekliniz ya da kullandığınız ürünler kafa derisinde pullanmaya neden olabilir. Bazı saç boyama ve şekillendirme ürünleri pulsu kuru kalıntılar bırakabilir ya da kepek gibi görünen cilt reaksiyonlarını tetikleyebilir. Eğer saçınızda zaten kepek varsa saçınızı yeterince yıkamamak kepeklerin birikmesine ve saçınızın daha kötü görünmesine neden olabilir. Kepekten kurtulmak için farklı saç ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Kepeğe neden olançevresel şartlar

Kepek kış aylarında ve kurak aylarda daha da kötü olmaya eğilimlidir. Özellikle soğuk-kuru kış havaları kepeği daha da kötü hale getirebilir. Stres ve yorgunlukta kepeği tetikleyebilir ya da kepeği şiddetlendirebilir.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Kepek başka kısımlarda da görülebilir

Kepek; kafa deriniz dışında alında, kaşlarda, kirpiklerde ve kulaklarda görülebilir. Göğsünüzdeki pullanma veya vücudunuzda kıl olan herhangi bir yerdeki pullanmalar seboreik dermatit’in işareti de olabilir. Eğer cildiniz yağlı ise veya hafif kızarıklık var ise bu da seboreik dermatit’in bir işaret olabilir. Bu durumlarda tedavi için doktora başvurunuz.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Kepeği yıkayarak temizlemek

Eczanelerdeki özel şampuanlar kepeği tedavi edebilir. Dünya Sağlık Örgüyü herhangi bir tedaviye başlamadan önce pratisyen doktorunuza veya eczacınıza danışmanızı öneriyor.

Özel şampuanların temel bileşenleri şunlardan oluşur ;

Ketokonazol;  kepeğin neden olduğu mantarla savaşır.

Salisilik Asit; pullanan deriden kurtarır fakat kurumaya neden olabilir.

Selenyum Sülfit; ölü deri hücrelerinin birikmesini yavaşlatır ve mantarla savaşır.

Kömür katranı; ölü deri hücrelerinin birikmesini yavaşlatır ama sarı- gri renkli saçlarla boyalı saçlarda renk solmasına neden olabilir.

Çinko prition; kepeğe sebep olan mantara saldırır. 

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Doğal kepek tedavileri

Bazı araştırmalar bu doğal tedavileri destekler fakat sürekli olarak çalıştıklarını kanıtlayan bir delil yoktur. Daha fazlaaraştırmaya ihtiyaç vardır.

  •          Aloe Vera : Kafa derisinde aloe kullanmak kaşınma ve kabuklanmanın azalmasına yardımcı olabilir
  •          Çay bitkisi yağı şampuanı  : %5 çay bitkisi yağı içeren şampuan kullanmak kepekleri ve kaşınma hissini azaltabilir
  •          Limon otu şampuanı : %2 limon otlu şampuanla yıkamak kepeğe neden olan mantarla savaşabilir.

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Akıllı Şampuanlama

Kepek şampuanı etiket yönergelerini izleyin.

Şampuanı parmak uçlarınızı kullanarak yavaşça kafa derinize doğru ovalayın.

Şampuanı durulamadan önce beş dakika ya da tavsiye edildiği kadar bekletin.

Eğer normal şampuanınız gibi kokmayı tercih ederseniz sonrasında kendi şampuanınızı kullanabilirsiniz.

Kepekleriniz azaldıkça kepek şampuanını haftada ya da iki haftada bir kullanınız.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Güneşin koruyucu etkisinden yararlanın

Kepekle mücadele için güneş altında biraz zaman geçirin. Güneş ışınları kepek ve seboreik dermatit’e neden olan mantar hastalıklarını bastırmaya yardım eder. Güneş koruma faktörü 15 ya da daha yüksek olan güneş kremleri le açıkta kalan, kafa deriniz de dahil olmak üzere tüm cildinizi koruduğunuza emin olun. 

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Ne zaman doktora başvurmalıyım?

Birkaç haftadır kepek şampuanı kullanıyorsanız ama hala kepekleriniz varsa aile doktorunuzu görmenizin zamanı gelmiş olabilir. Eğer kafa deriniz kabarmış ya da kızarmışsa ya da vücudunuzun diğer bölümlerinde isilik ve kızarıklıklar var ise doktora görünmelisiniz. Belki de kafa deriniz ya da vücudunuzun diğer kısımları için daha güçlü kepek şampuanı, mantar önleyici ürün ya da kortikosteroid ürünler gibi reçeteli ilaçlara ihtiyacınız vardır.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Neler Kepeğe sebep olur?

Kimse kepeğe neyin sebep olduğundan emin değildir ama kepek hijyen eksikliği ile alakalı değildir. Kıl folikülleri ve yağ bezeleri sebum olarak adlandırılan yağı yaparlar. Bu yağ ise küf mantarı ya da maya mantarı için üreme alanı oluşturabilir. Bu mantarlar genellikle derinizde yaşar ancak fazlası kepeğe neden olabilir.  

Çok fazla sebum da kepeğe neden olabilir. Yeterince su içmeme ve çok fazla kuru havaya maruz kalma ise derinin kurumasına ve kepek gibi görünen pullanmaya neden olabilir. Stres de bu durumu tetikleyebilir.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Kafa derisinde pullanmaya yol açan durumlar

Egzema ve sedef hastalıkları gibi cilt problemleri, deri hücrelerinin kafa derisinde birikmesine neden olabilir.

Epilepsi, Parkinson hastalığı ve HIV gibi tıbbi sorunları olan hastalar kepek oluşumuna daha yatkındır.

Henüz kesin olmayan nedenlerden dolayı felç, kalp krizi ve kafa travmasından kurtulan kişilerde kepek görülmesi daha muhtemeldir. 

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Pullanmanın diğer nedenleri

Bazen kepek gibi görünen şeyler tamamen farklı bir durum olabilir. Saç bitleri kaşındırıcı olabilir ve kepek gibi görünen şeyler yumurtlayabilir. Ama bunları silkeleyerek ya da tarayarak kurtulmak daha zordur.

 Kafa deriniz saç kırandan (kepek gibi görünen pullara sebep olan mantar ) dolayı da kaşınabilir. Saç kırandan dolayı oval parçalar halinde saç kayıpları yaşayabilir ya da kafa derinizde kabarık pulsu bölümler görebilirsiniz. 

 

bebeklerde konak tedavisi

Bebeklerde konak

Eğer bebeklerde seboreik dermatit varsa bu konak olarak adlandırılır. Sarı ya da kahverengi pullar egzemanın bir şeklidir ve kaşındırıcı olabilir. Bu pulları bebeğinizin kafa derisinde,  göz kapağında, burnunda veya kaşık bölgesinde görebilirsiniz.

Konak genellikle bebek 8 ila 12 aylık olduğunda kendiliğinden geçer. Dünya sağlık örgütü kabuklanmayı gevşetmek için bebeğin kafa derisine yağ ile nazikçe masaj yapmayı tavsiye ediyor. Geçmediği takdirde doktorunuza başvurunuz.

 

Kepek nedir Kepek nasıl tedavi edilir

Kepek: Zararlı mı yoksa sadece sinir bozucu mu?

Kepeklenmek zararsız olsa da utanç verici olabilir. Bu sizin temiz olmadığınızı göstermez. Bulaşıcı değildir, başkasından geçmez ya da başkasına bulaştırılamaz.Kepek direk olarak saç dökülmesine yol açmaz ancak saçınızı çok fazla kaşımak geçici saç dökülmelerine sebep olabilir.

 

Mağazamızın, Kepek ve Saç Derisi Problemleri bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz

 

Sağlıklı Günler Dileriz..

Size ve yaşınıza uygun vitaminlerinizi eksik etmeyin,

Yorum Bırak