Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Sürekli Yorgunluk Hissi

Yetersiz Uyku

Yorgunluğun en yaygın nedenlerinden bir tanesi az uyumak olduğunu göz ardı etmeyin. Dünya Sağlık Örgütü yaklaşık üçte birimizde uykusuzluk nöbetleri olduğunu söylüyor. Eğer gece geç saatlere kadar çalışmaya düşkünseniz, sizin yorgunluğunuza uyku eksikliği neden oluyor olabilir.

Çözüm: Her gece 7 ila 8 saat arası uyuyun. Yatak odanızda laptop,televizyon ve cep telefonlarını bulundurmayın.

 

Uyku apnesi                     

Bazı insanlar yeterince uyuduklarını düşünürler, ama bu sinsi durum araya girer. Uyurken oluşan uyku apnesi, gece boyunca çok kez kısa bir süreliğine nefes alışınızı durdurur. Her kesinti sizin uykunuzu bir süreliğine aksatmasına rağmen siz bunun farkına varmazsınız.

Sonuç: Yatakta 8 saat harcamanıza rağmen uykudan mahrum kalırsınız.

Çözüm: Aşırı kiloluysanız kilo verin, sigara kullanmayı bırakın, geceleri alkolden uzak durun ve doktor tarafından tavsiye edildiyse hava yolu geçişlerinin devamına yardım eden CPAP(
sürekli pozitif havayolu basıncı) ile uyuyun.

 

Yetersiz beslenme

Çok az yemek de yorgunluğun diğer bir nedenidir ama yanlış besinleri tüketmekte sorun olabilir. Eğer güne tatlı ve hamur işi yiyerek başlarsanız, kan şekeriniz zirve yapıp düşecek ve sizi ağırkanlı, uyuşuk hale getirecektir.

Çözüm: Her zaman iyi bir kahvaltı yapın. Kahvaltınıza protein ve kompleks karbonhidratları da eklemeye çalışın, yumurta ve kepek gibi. Bu düzen uzun süreli enerji yaratır.

 

Anemi

Anemi, kadınlarda yorgunluğun önde gelen nedenlerinden biridir. Bu durum vücutta doku ve organlara gerekli oksijeni taşıyacak yeterli kırmızı kan hücreleri (burada görüldüğü gibi) olmadığında görülür. Anemi, kan testi ile kolayca teşhis edilir.

Çözüm: Anemi tedavisi nedenine bağlıdır. Demir eksikliği, demir takviyeleri alarak ve yağsız et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fasulye ve demirle güçlendirilmiş tahıl gibi demir yönünden zengin besinler tüketilerek düzeltilebilir.

 

Depresyon

Depresyonu duygusal bir bozukluk olarak görebilirsiniz, ancak birçok psikolojik semptomlara da yol açar. Yorgunluk, baş ağrısı ve iştah kaybı bu semptomlar arasında en yaygınlarıdır. Eğer birkaç haftadan uzun süredir kendinizi yorgun ve keyifsiz hissediyorsanız tıbbi yardım alınız.

Çözüm: Depresyon egzersize, psikoterapiye ve / veya ilaç tedavisine iyi sonuç verir.

 

Tiroid Yetersizliği

Tiroid boynunuzun üstündeki küçük bir salgı bezidir. Metabolizmanızı, vücudunuzun yakıtı enerjiye dönüştürme hızı, kontrol eder. Tiroid bezi yetersiz olduğunda ve metabolizma fonksiyonları çok yavaş olduğunda (hipotiroidizm) halsiz hissedebilir ve kilo alabilirsiniz.

Çözüm: Eğer kan testi tiroid hormonlarının düşük olduğunu onaylarsa, sentetik hormonlar tiroit seviyelerini normal hale getirebilir.

 

Aşırı Kafein Yüklemesi

Birçoğumuz kafeinin yorgunluğa karşı mücadele ettiğini düşünürken, bu bir Truva atı olabilir. Kafein uyarıcıdır ve ölçülü dozlarda alındığında uyanıklığı ve konsantrasyonu artırır, ancak araştırmalar aslında çok fazla kafeinin bazı kişilerde yorgunluğa neden olduğunu gösteriyor.

Çözüm: Ölçülü kafein tüketin. Kafein kahve, çay, çikolata, alkolsüz içki ve bazı ilaçlarda da kafein bulunur.

 

Gizli idrar yolu enfeksiyonu

Eğer idrar yolu enfeksiyonu yaşadıysanız, muhtemelen yakıcı ağrılar ve aciliyet duygusu size tanıdık gelir, ama enfeksiyon hep böyle bariz belirtilerle kendini göstermez. Bazı durumlarda, yorgunluk tek belirtisi olabilir. Doktorunuza başvurduğunuzda idrar testi hızlı bir şekilde idrar yolu enfeksiyonunu doğrulayabilir.

Çözüm: Tıbbi yardım alınız. İdrar yolu enfeksiyonu için çare antibiyotiklerdir, ve yorgunluk genellikle bir hafta içinde ortadan kaybolur.

 

Diyabet

Diyabetli kişilerde, şeker enerjiye dönüştürüldüğü yer olan vücut hücrelerine girmek yerine kan dolaşımında kalır. Sonuçta vücutta kullanılmak için yeterli şeker olmasına rağmen sıfırı tüketir. Eğer sürekli, açıklanamayan yorgunluğunuz varsa, diyabet testi konusunda doktorunuza danışın.

Çözüm: Diyabet tedavileri, yaşam tarzı değişikliklerini, insülin tedavisini ve vücudun şekeri işlemesine yardım eden ilaç tedavilerini kapsar

 

Sıvı Kaybı

Sizdeki yorgunluk sıvı kaybının belirtisi olabilir. Dışarıda da çalışsanız, masa başında da çalışsanız vücudunuzun iyi çalışması ve soğukkanlılığını koruması için vücudunuzun suya ihtiyacı vardır. Eğer susamışsanız, zaten sıvı kaybetmişsinizdir.

Çözüm: Gün boyunca su içiniz dolayısıyla idrarınız açık renkli olacaktır. Fiziksel aktivitelerden en az bir saat önce iki bardak ya da daha fazla su için. Ardından, egzersiz boyunca azar azar için ve egzersiz sonrasındaysa iki bardak daha su için.

 

Kalp hastalığı

 Ev temizliği ya da bahçedeki otların ayıklanması gibi günlük aktiviteler sırasında yoruluyorsanız, bu durum kalbinizin artık bu işleri kaldıramadığının bir göstergesi olabilir. Eğer daha önce size kolay gelen işleri tamamlamanın giderek zorlaştığını fark ederseniz, doktora başvurun.

Çözüm: Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve tedavi prosedürleri kalp hastalığını kontrol altına alabilir ve enerjinizi artırabilir. Lütfen doktorunuza danışın.

 

Vardiyalı Çalışma veya Uyku Bozukluğu

Geceleri veya farklı vardiyalarda çalışmak biyolojik saatinizi bozabilir. Uyanık olmanız gerektiğinde yorgun hissedebilir ve gündüzleri uyku sorunu yaşayabilirsiniz.

Çözüm: Dinlenmeniz gerektiğinde gün ışığı etkisini sınırlanırdın. Odanızı karanlık, sessiz ve serin olsun. Hala uyku sorunları mı yaşıyorsanız? Tıbbi yardım alın.

 

Gıda intoleransı

Gıda intoleransı sizi uykulu yapabilir. Yorgunluğunuz belirli yiyecekleri yedikten sonra şiddetleniyorsa, yediğiniz bir şeye karşı tahammülsüzlüğünüz olabilir.

Çözüm: Belirli gıdaların yorgunluğunuzu arttırdığını gördüğünüz anda elimine etmeye çalışın. Ayrıca denetlenmiş eliminasyon diyeti hakkında da doktorunuza danışabilirsiniz.

 

 

Kronik yorgunluk sendromu (CFS)

Yorgunluk altı aydan fazla sürüyor ve günlük aktivitelerinizi devam ettirmenizi engelleyecek kadar şiddetli ise, kronik yorgunluk sendromu (aynı zamanda Miyaljik Ensefalopati veya ME olarak da adlandırılır) görülmesi olasılık dahilindedir. Çeşitli belirtileri olabilir, ama esas belirtileri sürekli ve açıklanamayan yorgunluk olmasıdır.

Çözüm: ME/ CFS için hızlı tedavi yok iken, hastalar günlük rutinlerini değiştirmenin, daha iyi uyku alışkanlıklarını öğrenmenin ve hafif egzersiz programına başlamanın genellikle yararını görmüşlerdir. Lütfen Doktorunuza Başvurun.

 

Hafif yorgunluğa hızlı çözüm

Eğer herhangi bir tıbbi durumdan bağımsız hafif bir yorgunluğunuz varsa, çözüm egzersiz olabilir. Araştırmalar, sağlıklı ama yorgun yetişkinlerin mütevazı bir egzersiz programından önemli bir enerji desteği alabileceklerini göstermektedir. Bir çalışmada, katılımcılar hafif tempoda 20 dakika boyunca bir egzersiz bisikleti sürdüler. Bunu haftada sadece üç kez yapmak yorgunlukla mücadele etmek yeterli olur.

 

 

Sağlıklı Günler Dileriz

Yorumlar
18.06.2017 09:49
ME-CFS buna kesim cözüm bulunuyormu?
Yorum Bırak