Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Sigara Bırakmaya Yardımcı Tavsiyeler

TEBRİKLER! Sigarayı bırakıp nikotin bağımlılığını yenmeye başladınız, işte bundan sonrası için size tavsiyelerimiz..

Ellerinizi ve zihninizi meşgul tutun

Sigara içen vatandaşlarımızın üçte ikisi sigarayı bırakmayı istiyor ve üçte birinden fazlası da her yıl bırakmayı deniyor. Bu araştırmadaki 7 milyon insandan biriyseniz, sigara içme dürtüsü muhtemelen sizin ilk büyük engelinizdir. Bulmacalar ve stres oyuncakları ile ellerinizi ve zihninizi meşgul tutun. Dünya Sağlık Örgütü bazı sigara bırakma çantalarında stres oyuncakları verir. Bir pipet aracılığıyla bir şeyler içmek de ağzını meşgul tutabilir.

 

Anlık haz/Memnuniyet

Alışkanlığınızdan vazgeçtiğiniz anda cebinizde daha fazla para olması anlık ödüldür. Günde bir paket -20 adet- sigara içen bir içici yıllık ortalama 4,200 türk lirası tasarruf edecektir ve tek anlık ödülü de bu değildir. 20 dakika içinde nabzınız normale döner. 8 saat içinde kan dolaşımınız artar. 48 saat içinde koku ve tat duyunuz gelişir. Diğer hızlı faydaları daha iyi koku alma, daha fazla enerji ve başarı ve kontrol duygularında yeni algılamalardır. Sigarayı bırakmanın yararlarının yazılı listesini tutmak sigara içme dürtünüz oluştuğunda size yardımcı olur.

 

Ağzı teşvik etme

48 saat içinde nikotinin tüm izleri vücudunuzdan gider. Bu da ağzınızın daha ferah olması ve nefesinizin gül gibi kokması anlamına gelir….Pekala,siz durumu anladınız. Dişlerinizi sık sık fırçalamak dudak tiryakiliğinizi defetmeye ve sigara yakma isteğinizden ve yeni, temiz, ferah ağzınızın bozulmasından sakınmanıza yardımcı olur.

 

Alkol almamaya çalışın

Alkolün cazibesi insanların sigara içmeye yeniden başlamasının en yaygın nedenlerinden biridir. Alkol sizi daha az çekinden yaptığından kararlılığını kaybetmeniz ve eski alışkanlıklarınıza geri dönmeniz daha olası hale gelir. Ayrıca, bazı insanlar için, alkol almanın fiziksel hali genellikle sigara ile eşleştirilmiş, bu yüzden alkol zayıf anınızda güçlü bir baştan çıkarıcı olabilir.

 

Dumansız bölgeler

Eğer fiziksel olarak sigara kullanımına izin verilmeyen bir yere geçerseniz, sigara kullanma hatasına düşme şansınız önemli ölçüde azalır. Sigara içme yasakları, isteğiniz yatışıncaya kadar dikkatinizi dağıtacak ve sigara içenlerden uzak alanlar bulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Bir yerlere sebepleri yazın

Bunu neden yaptığınıza dair yazılı notlar motive olmaya devam edebilmeniz için iyi bir yoldur. Sigarayı bırakma sebeplerinizi listeleyin ve bu notları iş ve çalışma alanınızda çeşitli yerlere yapıştırın. Mutfağa yapıştırdığınız notlar size yemeklerin artık daha lezzetli olduğunu, ofisinizdeki not artan enerjinizi desteklediğini ve banyo aynasındaki not ise sigaranın kırışıklığa sebep olduğunu hatırlatabilir. Yanlarına sevdiklerinizin ve ailenizin fotoğraflarını koymak da hedefimizden sapmadan ilerlemeye devam etmenizi sağlayabilecek bir başka güzel stratejidir.

 

Hareket Et! SPOR YAP!

Form tutmak sigarayı bırakmanız için güçlü bir motivasyon olabilir. Sigara içenler daha dayanıksızdır ve egzersiz sonrasında yorgunluğundan kurtulmak onlar için daha uzun sürer. Eğer dikkat ederseniz nefes darlığı yaşarsınız, muhtemelen yaşıyorsunuz. Fiziksel aktivite sigara içme dürtüsü sırasında iyi bir dikkat dağıtıcı olarak hizmet eder ve aynı zamanda ruh halinizi iyileştiren ve stresi azaltan doğal kimyasallar salgılar. Yürüyüş başlamak için kolay bir yoldur ama herhangi bir aktivite de kalbinizin pompalama fonksiyonuna yardımcı olacaktır. İlk zor haftalarda,  egzersizi günlük rutininizin parçası haline getirin ve her gün hareket etmek için zaman ayırın.

 

Meşgul Olun

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk günlerde ve haftalarda takviminizi doldurmak ve meşgul olmak size yardımcı olabilir. Planlarınızın sizi gerçekten eğlendirecek, sigaraya başlatacak şeyler yerine sigaradan alıkoyacak şeyler olmasına dikkat edin. İstek uyandıran durumlardan uzak kalmak çok önemlidir. Akıllı olun ve bardaki okul toplantılarının sizin azminizi kırabileceğini kabullenin. Genel olarak,ne kadar meşgulseniz hatanızı o kadar az tekrarlayacak ve daha az sigara yakacaksınız.

 

Ağzınızı başka bir şeyle kandırın.

Ağzınızda sigara bulunması bırakılması zor bir alışkanlıktır. Bu yüzden kendinize savaşma şansı verin ve değişimi rahatlatacak ağızla ilgili alternatifleri deneyin. Sakız çiğnemek, şekerleme yemek ve su, meyve suyu ya da çay yudumlamak sigara içme arzunuzla savaşmanıza yardımcı olabilir. Yağlı atıştırmaları ve şekeri sigara yerine koymaktan sakının. Tütün ürünleri vücudun iştahını ve metabolizmayı değiştirir, bazı insanların sigarayı bıraktıklarında kilo alma sebepleri de budur. Alkolden uzak durmaya hazırlıklı olun ve günlük rutininize egzersiz ekleyin.

 

Destek Alın

Eğer sigara içen başka biriyle daha yaşıyorsanız beraber bırakmayı denemek iyi bir fikir olabilir. Arkadaşları ve aileyi dahil etmenin sigara bırakma arayışında olan insanlara büyük yardımı olduğu kanıtlanmıştır. Daha önceden sigarayı başarı ile bırakan biri de iyi bir fikir olabilir. Dünya Sağlık Örgütü  nikotin replasman tedavisinden kişisel gelişim grup tedavisine kadar çeşitli sigara bırakma hizmetleri sunmaktadır.

 

Kafein tüketirken ölçülü olun.

Bazı insanlar için güne başlamak ve gün boyunca uyanık kalmak için kafein etkisi gerekir. Ancak, çok fazla çay, kafeinli gazlı içecekler, kahve zarar verici olabilir. Siz aslında nikotin bağımlılığınızı kırmaya çalışırken onlar gerginlik, sinirlilik ve stres eğiliminizi arttırabilir. Kafein eğer kötü hissettiriyorsa, uzak durun.

 

Kötü ruh hallerine hazır olun

 Vücudunuz herhangi bir bağımlılığı kırmaya çalışırken bir dizi zorlayıcı duygular hissetmesi doğaldır - ve nikotin de istisna değildir. Nikotini bırakma belirtileri özlem, sinirlilik, endişe, konsantrasyon bozukluğu, huzursuzluk, uyku sorunları, iştah artışı ve kilo alımı olabilir. Herkesi de bu kötü ruh haline koymak için bunlar yeterli olacaktır. İlk günlerde ve haftalarda bazı sert güçlü duygular için kendinizi ve başkalarını hazırlayın. Şimdi arkadaşlarınıza güvenme ve dikkatini dağıtmak için yollar bulma zamanı.

 

Yaşıtlarınızın baskısından uzak durun.

Genellikle arkadaşlarınız ve ailenizin sigara bırakma çabanızı desteklemek için kendince yolları vardır ama aslında bazıları yararlı olamayabilir ve hatta çabalarınızı baltalayabilir. Diğer sigara içicilerinin sizin kararınızı tehdit olarak algılayabileceğini de unutmayın. Birinin size en iyi ilgisiyle davranmadığı duygusu varsa, onlardan uzak durun - kendi iyiliğiniz için. Eğer bu imkansız ise, bu kararın sizin için neden önemli olduğunu tüm samimiyetinizle onlara açıklayın ve destek isteyin.

 

Sabırlı olun =)

İlk günler ve ilk haftalar en zor zamanlardır, bu yüzden dikkatinizi kaybetmeyin ve günden güne üstesinden gelin. Sigarasız her günün dumansız ve sağlıklı bir yaşam tarzı hedefi için bir zafer olduğunu hatırlayın. Eğer hata yapıp kullandıysanız, buna neyin yol açtığını analiz edin, stratejinizi değiştirip tekrar deneyin. Tüm bunlardan sonra, ortaya koyduğunuz değer buna değecektir. İngiltere’deki istatistikler sigara içenlerin yaklaşık yarısının sigara bağlantılı hastalıklar yüzünden öleceklerini gösteriyor. İyi haberse onlardan biri olmak zorunda olmadığınız .

 

 

Daha sağlıklı bir yaşam için Multivitamin Reyonumuzu ZİYARET EDİN

Sigaranın tahribatlarını iyileştirin, Omega-3 takviyeleri için TIKLAYIN

Yorum Bırak