Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Besinler

Kara Mürver Meyvesi

Kara mürver meyvesi soğuk algınlığında kullanılan geleneksel bir yemiştir.Yapılan laboratuar çalışmalarında, kara dutların özütlerinin, deney tüpü içerisindeki grip virüslerini etkisiz hale getirdikleri gözlemlenmiştir.

İnsanlar üzerinde yapılan birkaç küçük çalışmada ise, gripten daha hızlı kurtulmaya yardımcı olabileceğini görülmüştür. Ancak, bilim adamları daha fazla çalışma yapılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Bazı çalışmalar bu meyvenin sağlık açısından yararlı olan antioksidanlarca zengin olduğunu öne sürüyor ancak daha fazla araştırma gereklidir.

 

bağışıklık sistemi

Mantar

Mantarları besin değeri açısından zengin değil diye küçük görmeyin.

Mantar, griple mücadeleye yardımcı selenyum minerali içerir. Selenyumun bünyede düşük seviyelerde olması, daha şiddetli grip vakalarına yakalanma riski ile bağlantılıdır.Ayrıca mantarda bulunan B vitaminleri, riboflavin ve niyasin, sağlıklı bir bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da mantarın anti-viral,  anti-bakteriyel ve anti-tümör etkileri olduğunu gösterir.

 

Acai Meyvesi

Acai meyvesi, yemişler arasında süper besin ünvanını çoktan almıştır.

Küçük acai meyvesinin koyu renkli olması ; antosiyanin olarak adlandırılan antioksidandan yüksek miktarda içerdiklerini işaret eder. Bu meyve bilimsel olarak belli bir hastalık ya da hastalıkla mücadele yeteneği ile bağlantılı olmasa da bazı çalışmalarda antioksidanın yaşlandıkça bağışıklığı korumaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

Acai meyvesi genellikle meyve suyu ya da meyve püresi şeklinde ya da  kurutulmuş ve  müsli ile karışık olarak bulunabilir.

 

İstiridye

İstiridye iyi bir afrodizyak mı? Yoksa bağışıklık güçlendirici mi? İstiridyenin içinde bulunan çinko minerali sayesinde her ikisi de olabilir. Çinko seviyesinin düşük olması erkek kısırlığı ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmacılar nedenini açıklayamasalar bile, bazı çalışmalar çinkonun virüs önleyici etkisini olduğunu gösterdi. Her nasılsa,yaraları iyileştirmek de dahil olmak üzere birçok bağışıklık sistemi görevi için önemli olduğu biliniyor.

 

Karpuz

Vücudu suya doyuran ve canlandırıcı etkisi olan karpuz aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan glutatyon bol miktarda içerir. Glutatyon bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım ettiği ve bu şekilde enfeksiyonla mücadele ettiği bilinir. Glutatyonlar karpuzun kabuğa yakın olan kırmızı posasında bulunur.

 

Kabak

Kabak, vücudun bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan glutatyon bir diğer kaynağıdır. Ve kabağın kış zamanında yani sezonunda bulunması kolay ve ucuzdur. Yemeklere fazladan antioksidan eklemek için ya da yemeğinizin besin değerini arttırmak için her çeşit çorbaya ve sulu yemeğe gizlice eklenebilir.

 

Badem

Bir avuç badem bağışıklık sisteminizi strese karşı destekler. 60 gramlık bir porsiyonu günlük önerilen E vitamini miktarının yaklaşık %50 sini karşılar. Bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Ayrıca yapılan çalışmalar bademde sinir sistemine iyi gelen riboflavin, niasin dahil çeşitli B vitaminlerinin de bulunduğunu da gösterdi.

 

Greyfurt

Greyfurt sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini iyi miktarda içerir. Aynı zamanda, flavonoidler ile doludur. Flavonoid, DNA hücrelerinin ve hücre zarlarının hasarını azaltabilen doğal kimyasal bileşiklerdir. Greyfurdu sevmiyor musunuz? Portakal ya da mandalinayı deneyin.

Greyfurt tüketimi bazı ilaçların etkilerine engel olabilir ya da etkilerini arttırabilir. Özellikle tansiyon düşürücü ilaçlarınızın etkisini arttırarak tansiyonunuzun hızla düşmesi gibi ölümcül olabilecek sonuçlara neden olabilir.

LÜTFEN ECZACINIZA DANIŞINIZ

 

Buğday Rüşeymi

Buğday rüşeymi, yavru buğday bitkisini besleyen tohumun bir parçasıdır. Bu yüzden besin ile doludur. Diğer hayati mineral ve vitaminlerin dışında, çinko, antioksidanlar ve B vitamini de içerir. Buğday rüşeymi aynı zamanda yararlı liflerin karışımı, protein ve bazı yararlı yağlar da sunar. Buğday rüşeymini, kek, bisküvi ve diğer tariflerde normal un yerine kullanabilirsiniz.

 

Yoğurt

Günlük bir kap yoğurt soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskinizi azaltabilir. Yoğurdun içinde bulunan ve aynı zamanda yoğurdun mayalanmasını da sağlayan vücuda dost bakteriler yani probiyotikler, hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık sistemini uyarırlar. Ayrıca yoğurt D vitamini de içerir. Çalışmalar, düşük D vitamini seviyesi olanların, grip ve soğuk algınlığına daha kolay yakalandığını göstermiştir. 

 

Sarımsak

Sarımsak, bağışıklık sistemi istilacılarına karşı savaşmaya yardım eden çeşitli antioksidanları içerir. Hedefleri arasında bakteri ve virüsler bulunur.

Pişirme önerisi: soyun, doğrayın ve bağışıklık artıran enzimleri aktif hale getirmek için pişirmeden önce 15 ila 20 dakika bekletin.

 

Ispanak

Ispanak, süper besin olarak tanıtılabilir ve besleyici değeri çok yüksektir. Vücudumuzda yeni hücre yapımından ve DNA yenilenmesinden sorumlu olan Folik Asit içerir. Bunun dışında lifantioksidan , C vitamini ve daha fazlasına sahip olması ile süper besin ünvanını almakta ne kadar haklı olduğunu gösterir.

Ispanaktan en yararlı şekilde faydalanmak için çiğ ya da çok az pişmiş yiyiniz.

 

Çay

Yeşil ya da Siyah? Her ikisi de polifenoller ve flavonoidler ile doludur! Çalışmalar bu antioksidanların, hücrelere zarar veren serbest radikalleri yakalayıp onları yok ettiğini göstermiştir. Kafeinli ve kafeinsiz kahve de aynı şekilde çalışır. 

 

Tatlı Patates ya da Havuç

Tatlı patateste havuçta olduğu gibi zararlı serbest radikalleri temizleyen beta-karoten antioksidanı bulunur. Beta karoten; vücut içerisinde yaşlanmayı yavaşlatan ve bazı kanser risklerini azaltan A vitaminine dönüşür. 

 

Brokoli

Süpermarkette bulmanın ve yemek içine dahil etmenin kolay olduğu brokoli, bağışıklık sisteminin temelidir.

Bilmsel çalışmalarda brokolinin içindeki kimyasalların farelerin bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca vücudun sağlıklı kalmasına yardım edecek birçok besin içerir. A vitamini, C vitaminini ve Glutatyon bulunur. Brokolinize, B ve D vitamini bulunduran az yağlı peynir de ekleyerek, bağışıklık sistemini destekleyen süper bir garnitür hazırlamış olursunuz.

 

 

 

bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinler

 

 

Sağlıklı günler dileriz..

Size ve yaşınıza uygun vitaminlerinizi eksik etmeyin,

 

 

 

 

 

Yorum Bırak