Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.
Filtrele
Preferences
Arama

Boğaz ağrısı

boğaz ağrısı

Sıradan bir boğaz ağrısı mı? Yoksa daha kötüsü mü?


Hepimiz hayatımızda en az bir kez, boğazımızda hafif yanma ve tatlı kaşınma hissini yaşamışızdır. Bunun sebebi kuru ve soğuk hava, mevsimsel alerji de olabilir, soğuk algınlığı başlangıcı da. Fakat çoğu zaman bu ağrı ve kaşınmanın sebebi, virüs ya da streptococcus ismindeki bakterinin sebep olduğu tonsilit, yani boğazdaki iltihaplanmadır ve tedavi edilmezse ciddi boyutlara ulaşabilir.

Tonsilit, ağrılı bir rahatsızlıktır ve boğazın her iki yakasının iltihaplanmasıyla oluşmuşur. Tonsilit yani boğaz iltihaplanmasının bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğunu anlamak zordur fakat bakteri kaynaklı iltihaplanma ufak ipuçlarıyla kendini belli eder.

 

boğaz ağrısı

Boğazda alışılmadık beyaz lekeler mevcut mu ?

Kişinin ağzının içine ufak bir ışık yardımıyla bakmak, pek çok şeyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Bakteri kaynaklı tonsilitte, bademciklerin üzeri ve çevresinde beyaz lekeler görülür  ve bademcikler de kızarmış ve şişmiş haldedir. İltihaplanma boğaziçinde açıkça görülecektir. 

 

Soğuk algınlığı belirtileri var mı?

Öksürük ve geniz akıntısı boğazınızda anormallik hissetmenize sebep olabilir fakat bu tür şikayetler bakteriyle tonsilitte çok sık görülmez. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ve diğer soğuk algınlığı belirtilerine boğaz ağrısı da eşlik ediyorsa bu durum virüs kaynaklı diyebiliriz. 

 

Yüksek ateş?

Grip çoğu zaman düşük dereceli yükse ateşe neden olur. Ateşle beraber oluşan boğaz ağırısı ( 38 derecenin üzerinde ) çoğu zaman bakteri kaynaklı tonsilitin işaretidir fakat ender de olsa bazı bakteriyel tonsilitlerde ateş görülmeyebilir. 

 

Lenf nodları şişmiş mi?

Bakteriyel tonsilit, boynun ense kısmına yakın lenf nodlarının şişmesine ve daha belirgin hale gelmesine sebep olur. Lenf nodları,  mikropların yakalanıp yok edilmesinden sorumludur. Vücudumuzda bir iltihap geliştiği zaman lenf nodları şişer ve işini yapmaya başlar.

 

Ne kadar acı veriyor?

Grip ya da soğuk algınlığı kaynaklı boğaz ağrısı, hafif dereceli bir ağrıdır ve genelde iki üç günde kaybolur. Eğer iltihaplanma olduysa bu ağrı daha şiddetli ve daha uzun süre kalıcıdır. Ağrı yutkunmayı güçleştirecek kadar fazlalaşabilir. Bazı durumlarda boğaz ağrısı kusma, iştahsızlık, karın ve baş ağrısına neden olacak kadar şiddetlenebilir.

Yorum Bırak